Návrh a realizácia

Výber realizátora

  • Dobrí realizátori Vás budú vyzývať ku kladeniu otázok. Odpovede na tieto otázky Vám umožnia zistiť čo presne za svoje peniaze dostanete a čo všetko môžete od svojho zavlažovacieho systému očakávať. A tu je pár otázok, ktoré Vám môžu pomôcť:

    - Aké sú referencie realizátora?
    - Bude poskytnutý poinštalačný servis?
    - Ako bude realizované zazimovanie systému?
    - Aká záruka bude poskytnutá?

    Získajte to, za čo platíteVyvarujte sa realizátorom, ktorí si účtujú výrazne nižšiu cenu ako ostatní. Títo realizátori môžu byť neoprávnení alebo neskúsení a často používajú techniky, ktoré môžu ohroziť stav Vášho trávnika a skrátiť životnosť Vášho systému. Najčastejšie ide o tieto chyby:

    - Nie je osadený vstupný filter, ktorý chráni komponenty systému a zaručuje jeho bezproblémovú prevádzku a spoľahlivosť.
    - Postrekovače sú osadené príliš ďaleko jeden od druhého, takže plocha nie je optimálne pokrytá, v dôsledku čoho na trávniku v letných mesiacoch vznikajú suché hrdzavé škvrny.
    - Na sekciách sú osadené postrekovače rôznych typov (rotačné a rozprašovacie), čo spôsobuje premočenie jednej časti pozemku v snahe dostatočne zavlažiť inú.
    - Nie sú použité špeciálne vodotesné konektory a ventilové šachtice, takže ochrana elektrických komponentov je nedostatočná.


Návrh závlahového systému

  • Základom úspešného fungovania závlahy je správny návrh celého systému. Prvým krokom v procese navrhovania je zbieranie informácií o stavenisku alebo hotovej záhrade,kde sa bude systém realizovať. Odborník z realizačnej firmy potrebuje plán pozemku v mierke vo vhodnej mierke (1:50, 1:100). Ak plány nie sú dostupné,treba pozemok čo najpresnejšie zamerať a zakresliť, kde je zdroj vody, na ktorý sa systém napojí a zdroj elektriny. Je dôležité vyznačiť, opísať a posúdiť typyvý sadieb, ktoré chceme zavlažovať, zohľadniť prevýšenia v záhrade, poveternostné a svetelné podmienky. Nemenej podstatné informácie je potrebné zadovážiť o zdroj vody. Ak bude systém napájaný na vodovod, je potrebné v mieste napojenia zmerať tlak a prietok. V prípade, že bude zdrojom vody studňa, pomôžu papiere vystavené ku studni, alebo informácie o jestvujúcom čerpadle. Bez týchto informácií sa dobrý zavlažovací systém nedá navrhnúť.
  • Popodrobnom prieskume nasleduje návrh závlahového systému jednotlivých plôch,vymedzia sa samostatné sekcie, určia sa správne typy a umiestnenie postrekovačov(vedenie podpovrchového kvapkovacieho potrubia) pre jednotlivé plochy trávnikaa typy kvapkovacieho potrubia pre výsadby, zvolia sa vhodné dimenzie prívodnéhopotrubia. Na základe plánu zavlažovania vznikne plán výkopov, trasovania potrubía rozmiestnenie postrekovačov. Podľa dispozície sa zvolí správna ovládaciajednotka, elekroventily a senzor zrážok, ktorých osadenie jevyznačené vo výkrese
 


Realizácia

  • Dobrá profesionálna firma Vám zrealizuje závlahu na kľuč,bez toho aby ste museli čo i len prstom pohnúť. Pred samotnou realizáciou sa označia miesta kde budúumiestnené postrekovače, ventilová šachta, ovládacia jednotka a vedenie potrubia.Ak už je jestvujúci trávnik, a ak to je možné, tak sa trasovanie potrubia vediepo obvode trávnika, aby sa predišlo výraznému zásahu doňho. Výkopy sa realizujúdrážkovačom do hĺbky okolo 30cm. Vykope sa miesto kde bude osadená ventilovášachta. Do pripravených výkopov sa položia potrubia. Ktoré sa voventilovej šachte napoja na elektroventily. Veľkosť ventilovej šachty musí byťadekvátna počtu elektroventilov s dostatočným manipulačným priestorom prepotreby údržby. Z elektroventilovej zostavy je závlaha pripojená na dostupnýzdroj vody (vodovod, čerpacia stanica). Napoja sa všetky potrebné komponenty,ktoré zadovážia vodu do systému (čerpadlo, ovládanie čerpadla- frekvenčnýmenič, prietokový spínač, filter s ventilmi na manuálne odstavenie vody,šachtičky na manuálne pripojenie záhradnej hadice a miesto, odkiaľ budemožné závlahu na konci závlahovej sezóny vyfúknuť kompresorom)Po vytvorení základnej kostry závlahového systému sapristúpi k montáži postrekovačov podľa návrhu a kvapkovacích potrubí dozáhonov. Následne sa celý systém prepláchne, aby sa odstránili všetky nečistoty,ktoré sa pri montáži do systému môžu dostať. Až potom sa montujú napostrekovače trysky. Keď je systém prepláchnutý a trysky osadené, tak sanastavia, tak aby bola celá zavlažovaná plocha rovnomerne zavlažovaná. Aknedochádza v systéme nikde k únikom vody a závlaha funguje takako má, výkopy sa zasypú a zhutnia, ak bol zrezávaný trávnik, tak sa vrátinamiesto a plochy sa dosypú trávnikovým osivom aby bol trávnik peknezapojený. Keď celý systém funguje správne pristúpi sa k montáži ovládacejjednotky. Podľa schváleného projektu sa môže jednať buď o baterkovú ovládaciujednotku (9V), ktorá môže byť umiestnená priamo vo ventilovej šachte, alebo o ovládaciujednotku na 230/24V a to exteriérový, alebo interiérový model. Ovládaciujednotku a elektroventily je potrebné prepojiť vhodnou kabelážou. Manuálnymspustením cez ovládaciu jednotku overí funkčnosť elektroventilov a prepojeniana ovládaciu jednotku. Následne sa ovládacia jednotka naprogramuje podľamiestnych klimatických a pôdnych parametrov (štartovacie časy a trvaniezávlahy). Poctivá firma po sebe uprace a jediné čo ostane je dobýfunkčný závlahový systém

Ako to nemá vyzerať!

Montáž závlahového systému by v žiadnom prípade nemala vyzerať tak, ako Vám ukážeme v galérii nepodarených závlahových systémov, s ktorými sme sa stretli na Slovensku.